Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chcemy ograniczyć straty, a nie wywołać wojnę w NSA

15 stycznia 2024 | Prawo co dnia | Aleksandra Tarka

Problem orzekania w sądach administracyjnych w składach z tzw. neosędziami staje się palący i naraża państwo na odszkodowania. Dlatego trzeba go szybko rozwiązać – mówi sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, przewodnicząca Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Sądów Administracyjnych.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Sędziów Sądów Administracyjnych zaapelowało do prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) o odsunięcie od orzekania tzw. neosędziów. Dlaczego teraz?

Polski wymiar sprawiedliwości znajduje się w głębokim kryzysie. Praźródłem pogłębiającego się chaosu są zmiany dokonane w 2018 r. w Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), której niezależność i status podważany jest w kolejnych orzeczeniach trybunałów unijnych. Dewastujące zmiany wprowadzone w poprzednich latach w wymiarze sprawiedliwości w mniejszym stopniu dotykały sądownictwa administracyjnego. W NSA w odróżnieniu np. do Sądu Najwyższego „neosędziowie” na razie nie stanowią większości. Na razie grupa sędziów orzekających w NSA powołanych na podstawie uchwał sprzed 2018 r. jest liczniejsza. Tylko ok. jednej trzeciej z nich to sędziowie powołani na wniosek tzw. nowej KRS. Niemniej problem jest i obawiamy się, że będzie przybierał na sile.

Skąd te obawy?

Proces obsadzania NSA „neosędziami” się nie zakończył, lecz wręcz przyspieszył. W grudniu pan prezydent zmienił rozporządzenie dotyczące regulaminu NSA i zwiększył ilość etatów o trzy. Konkursy na stanowiska sędziów NSA leżą w gestii prezydenta. Zatem jeśli prezydent obwieści nowy konkurs, to niedługo będziemy mieć trzech kolejnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12772

Wydanie: 12772

Spis treści
Zamów abonament